trening eeg biofeedback
Terapie

Czym jest EEG Biofeedback?

Biofeedback jest stosunkowo nową metodą terapeutyczną nie powodującą żadnych skutków ubocznych, ponieważ zalicza się do terapii bezinwazyjnych. Polega na nauczaniu własnego mózgu samokontroli przy użyciu modyfikacji fal mózgowych.

Trening EEG-Biofeedback – jak to działa

Trening EEG-Biofeedback polega na wykonywaniu przez osobę poddającą się terapii specjalnie zaprojektowanego ćwiczenia, które powoduje pobudzenie konkretnych fal mózgowych. Pacjent reaguje na każdy bodziec inaczej i od tego właśnie zależą jego postępy – jeżeli w wyniku reakcji uaktywni się prawidłowe pasmo fal mózgowych pacjent otrzyma punkty, jeśli natomiast uaktywni się złe pasmo fal mózgowych lub aktywność będzie zbyt mała otrzymuje ujemne punkty. W ten sposób mózg uczy się podczas treningu prawidłowych reakcji na określone bodźce. Przy kilku lub nawet kilkunastu tego typu treningach zyskuje się około 80-95% szans na skuteczność podjętej terapii.

Dla kogo terapia jest dobra

Terapia EEG-Biofeedback jest zalecana zarówno dla osób zdrowych, chcących poprawić swoje wyniki w pracy, zdolność koncentracji i odporność na stres, jak i dla ludzi posiadających zaburzenia takie jak ADHD.

Nade wszystko jednak terapia znajduje zastosowanie w usuwaniu problemów takich jak:

  • problemy szkolne, na przykład dysleksja lub dysgrafia
  • zaburzenia zachowania, uwagi, koncentracji lub snu
  • apatia
  • stany lękowe, depresja, uzależnienia
  • przewlekłe bóle głowy i zaburzenia odżywiania

EEG dla dzieci

Wiele dzieci ma trudności w czytaniu i pisaniu nie tylko przez pierwszy okres rozwojowy, ale także później. Rozwijające się problemy dysgraficzne, czy też dysleksyjne można skutecznie leczyć. Terapia dla dzieci wygląda tak samo jak wersja dla dorosłych z tym, że ćwiczenia dostosowane są do wieku dziecka.

Pierwszy trening EEG-Biofeedback dla dziecka może się odbyć już po ukończeniu przez nie trzech lat, a więc dosyć szybko. Decyzja o podjęciu się takiego zadania zależy jednak od terapeutów do tego wyznaczonych. Często potrzebują oni dodatkowych konsultacji z behawiorystami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *