owoce i warzywa
Dom

Muszki owocówki – jak się pozbyć?

Wystarczy położyć jakiś owoc, aby zaczęły latać nad nim w niedługim czasie małe owady, a mianowicie muszki owocówki. Potrafią być one sporym problemem. Rozmnażają się w zawrotnym tempie, a ich węch jest niemalże dokonały. Na szczęście jest wiele skutecznych sposobów na pozbycie się tych nieproszonych gości.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Zerwane owoce zaczynają wydzielać etanol i octan etylu, które muszki owocówki są w stanie wyczuć z bardzo dużych odległości. Nic więc dziwnego, że tak szybko pojawiają się w naszych domach. Pomimo tego, że nikt ich nie wpuszczał. Wspomniane związki są wynikiem fermentacji, czyli naturalnego procesu psucia się owoców. Im cieplej, tym proces ten zachodzi szybciej. Towarzyszą mu oczywiście muszki owocówki, które żywią się powstałymi drożdżami. Wystarczy kawałek podgniłego owocu, a już zostaje on otoczony przez stado szybko rozmnażających się muszek owocówek. Dotyczy to także przetworów owocowych, win i octu. Dojrzałe czy nadpsute warzywa także je wabią.

Co na muszki owocówki, czyli jak skutecznie pozbyć się tych małych owadów?

Latające w kuchni muszki owocówki potrafią narobić niemałych szkód. Problemem nie jest tylko to, że siadają one na żywności. W ten sposób zanieczyszczają ją i przenoszą drobnoustroje, dlatego warto jak najszybciej się ich pozbyć. Nie trzeba wcale od razu sięgać po jakieś chemiczne środki przeciw tym owadom. Jeśli jest ich dużo, to można użyć odkurzacza. Niestety zwykle nie jest możliwe wciągnięcie ich wszystkich. Dobrym pomysłem jest wykonanie domowej pułapki na muszki owocówki. Potrzebna będzie nam miska, do której włożymy kawałki owoców lub ich skórki. Następnym krokiem jest przykrycie naszej pułapki folią spożywczą, pamiętając o tym, aby dobrze ją naciągnąć. Nie może być żadnej szczeliny, przez którą przedostałaby się muszka. Na koniec nakłuwamy naszą naciągniętą folię wykałaczka czy widelcem w kilku miejscach. To właśnie przez owe dziurki będą wlatywały zwabione zapachem muszki owocówki, po czym nie będą już w stanie się uwolnić z pułapki.

Kolejnym sposobem na pozbycie się muszek owocówek jest przygotowanie domowego preparatu z octem i płynem do mycia naczyń. Potrzebne będą nam woda, ocet i płyn wymieszane w równych proporcjach. Wlewamy taką miksturę do słoika i pozostawiamy na całą noc otwarty, a następnego dnia będą w nim pływały utopione muszki. Szybkim sposobem na ich likwidację jest skierowanie w stronę muszek strumienia gorącego powietrza z suszarki, pod wpływem którego dosłownie się usmażą. Ciekawym pomysłem jest zapalanie świecy zapachowej czy użycie olejku eterycznego. Muszki owocówki nie znoszą np. zapachu mentolowego.

To też może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *