pokój nastolatka
Dom

Idealny pokój dziecięcy

W jaki sposób zaplanować pokój dziecięcy, aby ta przestrzeń dla malucha była adekwatna do jego potrzeb, a zarazem spełniała oczekiwania wizualne rodziców? Warto szukać pięknych inspiracji w internecie, nastawić się na poszukiwanie oryginalne w mebli oraz dodatków wykonywanych przez niedużych producentów, a także połączyć swoje wizje z tym, co praktyczne.

Strefy w pokoju dziecka

W jaki sposób zaplanować pokój dziecięcy? Wszystko to zależy od wieku naszej pociechy. Inaczej urządza się pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym, inaczej dla uczniaka z podstawówki, a jeszcze inaczej dla nastolatka. Zawsze jednak warto wziąć pod uwagę sugestie dziecka, bo to w końcu jego przestrzeń osobista. Najważniejsze jest wydzielenie pewnych stref w pokoju. W końcu na kilku lub kilkunastu metrów kwadratowych musi zmieścić się część sypialniana, kącik do zabawy i przechowywania wszystkich zabawek, a także mała garderoba. Dobrze jest zatem tak rozplanować rozlokowanie wszystkich ważnych mebli, by na pewno ważne strefy nie brakło miejsca. W przypadku dzieci szkolnych mowa to jeszcze o stanowisku do nauki w domu. Powinno się ona znajdować w takim miejscu, w którym do biurka dociera dzienne światło. To bardzo ważne chociażby dla zdrowia oczu dziecka. Czasami dobrze jest skorzystać z fachowej porady, na przykład architekta lub projektanta wnętrz. Projektant wnętrz korzystając z programów graficznych, będzie mógł przygotować wizualizację wnętrza, dzięki czemu łatwiej będzie można wyobrazić sobie pewne rozwiązania zastosowane w pokoju dziecka. Taka porada przyda się szczególnie wtedy, gdy na niewielkim metrażu trzeba zorganizować miejsce na przykład dla dwójki dzieci, w dodatku różniących się sporo wiekiem. Różne potrzeby na różnych etapach życia człowieka mają bowiem wpływ na to, jak chciałoby się mieć urządzony pokój. Rodzice muszą znaleźć rozwiązanie, by każda ze stron była zadowolona.

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Drugi ważny krok to wybór pewnego motywu i kolorów przewodnich do pokoju dziecięcego. Oczywiście dosyć diametralnie różnią się one w zależności od płci dziecka. Jedno jest natomiast pewne – wciąż najbardziej popularne są pokoje dziecięce urządzone w stylu skandynawski, w których proste meble oraz skandynawskie dodatki wykonane z naturalnych materiałów, utrzymanych w jasnej palecie barw, stanowią najpiękniejszą dekorację. Mocną cechą tak urządzonych pokoików dziecięcych jest to, że czasami wystarczy zmienić tylko trochę dodatki, a pokój dosłownie rośnie wraz z dzieckiem. To między innymi zasługa jasnych kolorów na ścianach, mebli w stonowanych barwach, które mają prostą formę i są wykonane z dobrej jakości materiałów. Jeżeli natomiast stawia się na podstawowe meble, na przykład z popularnych sklepów sieciowych ze skandynawskim wystrojem wnętrz, łatwo wymienia je na inne modele dostosowane do starszych dzieci, bo są po prostu bardzo ekonomicznym wyborem.

pokój dziewczynek

Pokój dziewczynek – projekt byMadeline

pokój chłopca

Pokój chłopca – projekt byMadeline

pokój dziewczynki

Pokój dziewczynki – projekt byMadeline

Drobne dekoracje robią duży efekt

Podczas urządzania i dekorowania dziecięcych pokoi warto pamiętać również o tym, by pozwolić dzieciom na odrobinę kreatywności. Niech dzieci mają wpływ na wygląd swoich pokoi. Mogą przygotować dekoracje na ścianę albo hodować sobie roślinki na parapecie. Takie drobne dekoracje, coś, co dziecko wykona samodzielnie, sprawiają, że ta przestrzeń staje się bardziej osobista. W takim miejscu, aż chce się przebywać, dbać o porządek w nim, zapraszać kolegów i koleżanki. Jeżeli pokój nie będzie urządzony jak spod linijki, a wszystko to tylko i wyłącznie zgodnie z gustem rodziców, dziecko z pewnością będzie czuło się w nim lepiej.

To też może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *