chłopiec w szkole
Edukacja

Jak zachęcić dziecko do nauki po wakacjach?

Wrzesień dla dzieci jest trudnym miesiącem, ponieważ powrót do szkoły wiąże się z obowiązkową nauką. Pora roku także wpływa ujemnie na samopoczucie maluszka przez deszczową aurę. Małe pociechy nie chcą się uczyć, a wejście w rytm edukacji szkolnej jest trudne.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Po pierwsze zabawa

Pierwszym etapem, który zachęci dziecko do nauki, jest zabawa. Nie powinno się zmuszać malucha do natychmiastowego przesiadania nad podręcznikami od pierwszego dnia zajęć. Warto zwrócić uwagę na otoczenie pociechy, koleżanki i kolegów, którzy mogą wspólne przez zabawę z córką lub synem uprzyjemnić naukę w domu. Dzieci mogą uczyć się przez wspólną zabawę z opiekunem. Przykładem jest śpiewanie piosenek w języku obcym wzbogacające słownictwo i pozwalające się na przyswojenie poprawnej wymowy.

Zabawa nie musi dotyczyć tylko domu. Dzieci lepiej uczą się w grupach i łatwiej im przychodzi wypełnianie obowiązków szkolnych, gdy te są realizowane przez kółka tematyczne. W grupie maluchy szybciej skupią się na powierzonych zadaniach oraz z większą przyjemnością przyswoją omawiany materiał. Kółka muzyczne, plastyczne czy informatyczne to nie tylko nauka, ale także zabawa, która sprawia przyjemność.

Edukacja z rodzicem

Dobrą metodą nauki konkretnych przedmiotów jest zabawa edukacyjna z rodzicem. Dziecko pozostawione samo sobie szybko się zniechęca, ponieważ materiał może być niezrozumiały, a samotność zwiększa wyłącznie zniecierpliwienie. Przykładem jest matematyka i nauka działań na ułamkach. Pisanie suchych działań jest zawiłe i niezrozumiałe na wstępie. Warto zainwestować odrobinę czasu i narysować działania na kółkach czy owocach (jabłka) i wskazać dziecku ułamek, dodawanie ich czy mnożenie.

Połączenie przyjemnego z pożytecznych jest możliwe w przypadku czytania lektur. Nowoczesne technologie ułatwiają zdecydowanie czytanie książek. Ulubiony tablet czy laptop można wykorzystać w celach edukacyjnych przez czytanie e-booka, czy odtwarzanie go w formie głosowej. Najważniejszym etapem czytania jest zainteresowanie czytelnika omawianą w książce historią. Dziecko, które zainteresowało się losami bohaterów, zechce samo poznać koniec powieści, ale będzie musiało doczytać lekturę samodzielnie bez słuchania.

Obozy edukacyjne

Najlepszą formą przygotowania w przyszłości malucha do wrześniowego powrotu do szkoły są letnie obozy edukacyjne. Dziecko nie odzwyczai się od nauki, ponieważ cały czas będzie uczyło się w formie zabawy z dala od rodziców z rówieśnikami. Tematyczne obozy to nie tylko nauka, ale także zabawa w świetlicach, przy ogniskach, na wycieczkach jednodniowych czy sportowe formy rekreacji. Tutaj znowu pojawia się połączenie nauki z przyjemną zabawą. Obozy edukacyjne pozwolą dziecku zachować bystry i chłonny umysł bez przerwy, która wpłynie destabilizująco na przyswajanie wiedzy.

dziewczynka w szkole

Bardzo ważne jest, aby nie atakować dziecka zaraz po powrocie do domu nauką od pierwszych dni września. Pociecha szybko się zniechęci do nauki i zamiast czerpać przyjemność z nauczania, potraktuje je jako przykry obowiązek. Odbić się to może na ocenach oraz relacjach z bliskimi. Wprowadzanie nauki powinno być przyjemne, ale również systematyczne.

To też może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *